Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule aż chce się krzyknąć: ogromne! To jeden z tych elementów, które kreują charakter danej historii i jej atmosferę. Najlepszy scenariusz, ale wykonany w technice, która nie odda klimatu opowieści, zwyczajnie się nie obroni.
Na styl ilustratora składa się mnóstwo elementów, od sposobu prowadzenia linii, przez kolory – ich stosowanie lub nie, kształty, proporcje postaci, realizm lub przeciwnie – surrealizm i związane z tym proporcje. Wszystko to, podobnie jak zastosowana technika: farby, kredki, pisaki, piórko, ołówek, cienkopis czy kolaż, ma przemożne znaczenie dla stylu, w jakim finalnie będzie komiks.
Temat rozwiązuje się niejako sam, jeśli scenarzysta komiksowy jest jednocześnie autorem rysunków. Natomiast jeżeli komiks tworzony jest przez duet, to na scenarzyście spoczywa odpowiedzialność odpowiedniego doboru artystycznego partnera dla danej historii.
Jest w twórczości rysowników komiksów ten charakterystyczny rys, dzięki któremu wystarczy jedno spojrzenie, by wprawne oko rozpoznało autora rysunków. Dobrze, aby scenarzysta komiksowy umiał tę rozpoznawalność przekuć w zaletę – niestety zdarza się, że konkretny styl przyczynia się do szufladkowania artystów. Warto zatem, nawiązując współpracę z konkretną osobą, wpisać się historią także w jego potrzeby, być może czeka na szansę zaprezentowania swojego talentu w czymś innym niż na przykład wyłącznie kojarzony z jego mrocznym stylem kryminał noir. Sztuka lubi zaskakiwać, warto więc dobrze przemyśleć, jak wykorzystać rozpoznawalność rysownika.
Ilustracja, zwłaszcza ta komiksowa, a więc z zasady popkulturowa, daje ogromne pole do eksperymentów. Dlatego zamiast zamykać się na wymyślony przez siebie styl, dobrze jest przedyskutować sprawę z rysownikiem. Niewykluczone, że będzie widział temat nieco inaczej albo właśnie cała historia natchnie go do eksperymentowania z własnym stylem. Scenarzysto, nie bój się tych prób – to z nich mogą wyjść najlepsze prace, pełne artystycznej wolności i niespotykanych dotąd rozwiązań.
Każde dzieło pisane (czy też pisane i rysowane, jak komiks lub powieść graficzna), żeby mogło otwierać drzwi do świata wyobraźni, musi mieć swój klimat. To on sprawia, że są książki, którym daleko do miana dzieł literackich, a jednak stają się czytelniczymi bestsellerami. W przypadku komiksu scenarzysta komiksowy ma do dyspozycji aż dwa potężne narzędzia – jedno to fabuła i narracja, a drugie – właśnie obraz.
We współczesnej kulturze, w której obraz pełni rolę pełnoprawnego nośnika treści, dobrze pochylić się nad tym elementem i poświęcić mu więcej uwagi. Z perspektywy scenarzysty komiksowego warto tak dobrać współpracę przy konkretnej historii, aby finalnie styl artysty spinał się z tym, co ma być przekazane. I nie ma tu stylów lepszych czy gorszych – każdy stanowi po prostu inną formę wyrazu artystycznego, a scenarzysty w tym głowa, aby ocenił klimat swojej opowieści i z pomocą rysownika wykreował właściwy jej klimat.
Podsumowując, dobór stylu ilustratora komiksu to coś więcej niż po prostu sposób rysowania postaci, scen czy ujęcie perspektywy. To potężne narzędzie artystyczne, które wpływa na odbiór komiksu, buduje tożsamość twórców i stanowi istotny element narracji.